Wszystko, co musisz wiedzieć o wyznaczaniu ciągów komunikacyjnych w magazynie

By 0
Wszystko, co musisz wiedzieć o wyznaczaniu ciągów komunikacyjnych w magazynie

Magazyn, w którym dobrze zorganizowano i oznaczono ciągi komunikacyjne, nie tylko spełnia obowiązki nałożone przez przepisy, ale przede wszystkim jest bezpieczny dla użytkowników. Pozwala także zoptymalizować natężenie ruchu, zwiększyć efektywność pracy, zmniejszyć ilość wypadków, a nawet wydłużyć żywotność urządzeń i pojazdów. 

Czym wyznaczać ciągi komunikacyjne w magazynie?

Do oznakowania ciągów komunikacyjnych w magazynie wykorzystać można specjalistyczne taśmy z mocnym klejem, które będą solidnie przylegać do podłoża. Częściej jednak stosuje się farby akrylowe, epoksydowe lub poliuretanowe. W magazynach z branży spożywczej najlepiej sprawdzają się powłoki epoksydowe (o wysokiej odporności chemicznej i mechanicznej) oraz lakiery poliuretanowe. Drogi na terenie zakładu, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, muszą być oznaczone farbami w kolorze białym. Natomiast w środku hal produkcyjnych czy magazynowych najczęściej oznaczenia są żółte. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej określa, że pasy muszą być dobrze widoczne z uwzględnieniem barwy podłoża.

Szerokość dróg i przejść w magazynach

To, jak szerokie powinny być drogi na terenie magazynu, uzależnione jest od liczby pracowników, rodzaju oraz wielkości pojazdów magazynowych, a także rodzaju ładunków. W zależności od warunków opracowano specjalne wzory na określenie minimalnej szerokości drogi, która w żadnym wypadku nie powinna mieć mniej niż 120 cm. Przyjmując, że B to szerokość drogi transportowej, a A to szerokość środka transportowego lub ładunku, określa się następujące wzory:

  1. dla drogi przeznaczonej wyłącznie do ruchu pieszego:
  • ruch jednokierunkowy: B = A + 30,
  • ruch dwukierunkowy: B = 2A + 60,

2. dla drogi przeznaczonej tylko dla środków transportowych:

  • ruch jednokierunkowy: B = A + 60,
  • ruch dwukierunkowy: B = 2A + 90,

3. dla drogi przeznaczonej do ruchu pieszego i dla środków transportu:

  • ruch jednokierunkowy: B = A + 90.
  • ruch dwukierunkowy: B = 2A + 180.

Wszystkie wartości wyrażono w centymetrach.

Rodzaje linii i oznaczeń

Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych w magazynie obejmuje oznakowanie dróg transportowych dla pojazdów (np. wózków widłowych) oraz dla pieszych. Stosuje się też oznakowanie stref wyłączonych z ruchu, znakowanie ostrzegawcze, jak również linie wokół regałów. Przepisy nie określają szerokości linii, ale na ogół mają one 5 albo 10 cm. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP stosuje się kolory biały oraz żółty. Szczegółowe wytyczne związane z projektowaniem dróg magazynowych zawarto w normie PN-M-78010:1968. 

Szukasz specjalistów od oznakowania poziomego magazynów, w tym malowania linii na posadzce w hali? Zapraszamy do kontaktu z TECH INSTAL!