Osłony regałów magazynowych – rodzaje, przykłady i zalety

By 0
Osłony regałów magazynowych – rodzaje, przykłady i zalety

Regały magazynowe nieustannie poddawane są działaniom rozmaitych obciążeń i sił wynikających z wykorzystywania wózków widłowych oraz składowania ładunków o dużej masie. Z tego względu priorytetowe jest podejście do ich zabezpieczeń w celu uniknięcia nieszczęśliwych wypadków z udziałem pracowników. Bardzo trudno jest jednak całkowicie zapobiegać kolizjom wózków widłowych z konstrukcjami regałowymi, dlatego kluczowe okazuje się regularne szkolenie załogi z zakresu bezpieczeństwa w magazynie oraz wyposażenie hali w niezbędne osłony. Jakie rodzaje zabezpieczeń dostępne są na polskim rynku?

Przeznaczenie osłon regałów magazynowych

W zależności od przeznaczenia stosuje się inny rodzaj osłon regałów magazynowych. To z kolei wynika z określonych typów zagrożenia. Stosując wybrane elementy, można:

  • zapobiegać upadkom ładunków w obszarach roboczych oraz w strefach ruchu,
  • minimalizować odczuwalność kolizji wózków widłowych z konstrukcjami,
  • zmniejszyć ryzyko spadania ładunków.

Osłony regałów magazynowych przeznaczone do konkretnych celów

Podczas obsługi ładunków, aby zapobiec upadkom palet z regałów, stosuje się:

  • zabezpieczenia paletowe tylne – pomagają w odpowiedniej pozycji ustawić paletę na regale nawet wtedy, gdy składowanie nie jest precyzyjne i tym samym zabezpieczają towar przed upadkiem
  • półki siatkowe, siatki zabezpieczające – umieszczone w tylnej części regału zapobiegają upadkom towarów do strefy ruchu albo strefy roboczej.

W przypadku magazynów obsługiwanych przez wózki widłowe należy odpowiednio zabezpieczyć konstrukcje regałów, by przypadkowe uderzenie pojazdu nie spowodowało uszkodzenia. W tym celu stosuje się:

  • osłony ram – odbojnice “biorą na siebie” siłę uderzenia wózka widłowego, podczas gdy regał zostaje nienaruszony. Elementy montuje się tam, gdzie ryzyko zderzenia jest największe, czyli np. w przejściach czy na rozmaitych skrzyżowaniach;
  • osłony słupów – mocuje się je w celu zabezpieczenia frontowych części regału. Co ważne jednak, tego typu odbojnice montowane są do posadzki przed słupami w taki sposób, aby uderzenie nie spowodowało uszkodzenia konstrukcji
  • osłony do regałów wjezdnych – montowane w celu zabezpieczenia słupów w regałach wjezdnych.

Dodatkowo, w celu zabezpieczenia towaru przechowywanego na regałach magazynowych, stosuje się różnego rodzaju wsporniki i usztywnienia, dzięki czemu zwiększa się stateczność wzdłużną konstrukcji oraz zapobiega upadkom palet. W trosce o bezpieczeństwo załogi i przechowywanego towaru należy regularnie wykonywać przeglądy techniczne konstrukcji. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy TECH INSTAL!