Jakie warto zastosować zabezpieczenia na plecach regałów magazynowych

By 0
Jakie warto zastosować zabezpieczenia na plecach regałów magazynowych

Domyślnie regały magazynowe pozbawione są pleców, dzięki czemu możliwe jest indywidualne dopasowanie konstrukcji do potrzeb, ale też warunków, jakie panują w obiekcie. Jeżeli jednak konstrukcja nie znajduje się przy ścianach, a z drugiej strony regału przebywają ludzie lub wymaga tego specyfika towaru, może okazać się, że konieczne będzie zabezpieczenie ich tyłów, zwanych potocznie plecami. W ten sposób unikniesz wielu niebezpiecznych sytuacji związanych z ryzykiem upadku ładunków z wysoko położonych półek podczas umieszczania towarów, ich przesuwania albo zdejmowania. To jeden z kluczowych czynników decydujących o bezpieczeństwie pracy na terenie magazynu. Jaki rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się najlepiej?

Backstopy, czyli solidne ograniczniki na plecy regałów magazynowch

Backstopy to paletowe ograniczniki bezpieczeństwa oraz miejsca składowania. Zabezpieczają ładunki przechowywane na regałach przed zderzeniami z innymi elementami, w tym z innymi paletami, a oprócz tego pozwalają operatorowi wózka widłowego upewnić się, że ustawia ładunek w odpowiedniej pozycji. W ten sposób zmniejsza się ryzyko naruszenia konstrukcji regałów wysokiego składowania oraz samego ładunku.

Siatki jako zabezpieczenia na plecach regałów magazynowych

Poważnym zagrożeniem w hali magazynowej jest ryzyko upadku ładunku z regału magazynowego. Aby temu zapobiec, stosuje się różne zabezpieczenia pleców konstrukcji, w tym siatki. Na rynku dostępne są zarówno panele siatkowe z polipropylenu, jak i mocnej stali – w zależności od rodzaju składowanego towaru warto zastosować materiał o odpowiedniej wytrzymałości oraz odporności. Siatki montowane są na tylnych ramach regałów – np. przy strefach roboczych, strefach ruchu albo nad przejściami komunikacyjnymi. To skuteczny sposób na to, by zabezpieczyć palety przed upadkiem z regału. Jaką wysokość powinna mieć taka siatka? W przypadku regałów wysokiego składowania najlepszym rozwiązaniem jest osiatkowanie pleców na całej długości – od sufitu do podłogi. W ten sposób uchronisz ładunki przed wypadnięciem powyżej założonej siatki.
Chcąc zbudować funkcjonalny magazyn albo zmodernizować konstrukcje regałów magazynowych, skorzystaj z usług firmy TECH-INSTAL. Na podstawie poszczególnych czynników dobierzemy i zainstalujemy najlepiej dopasowane rodzaje zabezpieczeń na plecy regałów zgodnie z normami oraz standardami bezpieczeństwa. Zapraszamy!